• Historia szkoły

•            W lipcu 1945 roku, Szkoła Podstawowa w Lekowie rozpoczęła pierwszą po II wojnie światowej rekrutację uczniów do klas I -VII. Ze względu na niewielką liczbę dzieci, we wrześniu 1945 roku zapadła decyzja o zostawieniu w szkole uczniów klas I -IV, jednak po upływie zaledwie 5 lat, szkoła podstawowa rozszerzyła swoją działalność i podniosła stopień organizacji, by w latach 1950,1951 utworzyć klasy V i VI.
                  Systematyczny rozwój jednostki sprawił, że dzieci urodzone po 1952 roku - po reformie oświaty - kończyły już ośmioklasową szkołę podstawową.
                  W roku szkolnym 1999/2000 zapoczątkowało swoją działalność gimnazjum w ramach Zespołu Szkół Publicznych. Uchwałą Rady Gminy od września 2011 r. Szkoła Podstawowa w Oparznie stała się Szkołą Filialną Zespołu Szkół w Lekowie. Taka organizacja jednostki trwała do sierpnia 2018 roku.
                  23 listopada 2012 roku odbyło się oficjalne nadanie imienia Ziemi Świdwińskiej szkole oraz przekazanie sztandaru.
                   31. 08. 2019r. był ostatnim dniem funkcjonowania gimnazjum w ustroju szkolnym Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Świdwińskiej w Lekowie.
                   22 listopada 2019 roku wprowadzono  nowy sztandar.
      • Sztandar szkoły zarchiwizowany